Noc bibliotek w Dylewie

Nowy bar | Restauracja | Sala Bankietowa w Kadzidle. Więcej
1 000 wyświetleń


dylewo_noc_bibliotek_30052015_1_dW sobotni wieczór 30 maja 2015 r. w Filii Bibliotecznej w Dylewie odbyła się „Noc Bibliotek” (I ogólnopolska edycja). Celem akcji była możliwość spotkania się ludzi, aby porozmawiać, posłuchać, obejrzeć przygotowaną wystawę prac i publikacji zaproszonych gości. To również możliwość zwrócenia zaległych książek przez zapominalskich czytelników.

Tego wieczoru gościliśmy: dra Stanisława Pajkę – badacza i popularyzatora regionu kurpiowskiego, autora wielu książek i publikacji; majora rez. mgr. inż. Stanisława Szurnickiego – rzeźbiarza, syna Stefana Szurnickiego znanego rzeźbiarza z Dylewa. Obaj Panowie opowiadali o swoich pasjach twórczych, wspominali chwile radosne i te uwięzione w gardle. Opowiadali o tym co umyka nam w życiu bezpowrotnie, a nie potrafimy tego zauważyć.

Stanisław Pajka ze wzruszeniem wspominał swoją matkę i przyjaciół. Za szybko odeszli. Dlatego też z wielkim szacunkiem, w ciepłym i serdecznym tonie opisuje w swoich książkach sylwetki osób mu życzliwych. Przybliżył sylwetki znanych i zasłużonych dylewiaków, m.in. Witolda Kubła, z fascynacją opowiadał o kulturze Kurpiów.

Rzeźby Stanisława Szurnickiego nie przedstawiają świątków z przydrożnych kapliczek. To „krzyk” o przemijaniu, to przejaw braku zaradności stawienia czoła największym przeciwnościom. Opowiadał o codziennym życiu, rodzinie i miłości, o tej miłości fundamentalnej.

Pasje obu Panów – Stanisława Pajki i Stanisława Szurnickiego – przejawiają życiowe motto: „To, co masz zrobić jutro, zrób dziś, bo wczoraj nigdy nie wróci.”

Gadki kurpiowskie zaprezentowane przez uczennice Publicznego Gimnazjum w Dylewie dały humorystyczną oprawę spotkania. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Dylewa oraz wójt Dariusz Łukaszewski. Dziękuję gościom za przyjęcie zaproszenia, za ich wspaniałe opowieści.

źródło: kadzidlo.pl

Bogata oferta finansowa: Konta osobiste, Konta firmowe, pożyczki, kredyty

Author: Redakcja

Udostępnij wpis na