Gimnazjaliści z Kadzidła w Krakowie

Nowy bar | Restauracja | Sala Bankietowa w Kadzidle. Więcej
785 wyświetleń


21587To była niebanalna wycieczka, w którą wyruszyli 9 października kadzidlańscy gimnazjaliści. Zaproszeni przez Agnieszkę Kosińską, wieloletnią sekretarkę Czesława Miłosza oraz Wojciecha Ornata, założyciela niezwykle istotnego wydawnictwa Austeria, pojechaliśmy do Krakowa.

Odwiedziliśmy mieszkanie Karoliny i Czesława Miłoszów, które nie zmieniło się od śmierci Poety. Agnieszka Kosińska opowiadała z wielkim znawstwem o warsztacie poetyckim, poetyckiej pracy, książkach, upodobaniach artysty, Jego tęsknotach, trudnych wyborach, wygnaniu, ukochanym Wilnie i dolinie Niewiaży. Mogliśmy obejrzeć gabinet Miłosza, słynną czerwono-niebieską kredkę, podręczny komputer, ulubione pióra wieczne i notes osobisty, okulary, lupy, flakoniki z atramentem, lampę, stare mapy, dziesiątki osobistych drobiazgów, także rękopisy, fotografie bliskich, kolejne wersje znanych wierszy.

Wojciech Ornat zaprosił nas do słynnej restauracji. W sercu krakowskiego Kazimierza (dawnej dzielnicy żydowskiej), w XVI wiecznym budynku, w którym do drugiej wojny światowej mieściła się jedna z najstarszych mykw w Krakowie, 70 metrów od Synagogi Remu znajduje się Klezmer Hois (Dom Klezmera) miejsce unikalne, które swoim wystrojem oraz ofertą artystyczną i kulinarną nawiązuje do przedwojennych tradycji Żydowskiego Kazimierza. Skosztowaliśmy czorbę z knedelkami mięsnymi oraz czulent, tradycyjną potrawę kuchni żydowskiej. Czulent to bardzo wolno gotowany (duszony) gulasz, przyrządzany z koszernego mięsa, z fasolą (często ciecierzycą), cebulą, kaszą jęczmienną lub jaglaną. Słuchaliśmy opowieści o starym Kazimierzu, żydowskiej tożsamości, Zagładzie, literaturze pisanej w jidisz, słynnych rabinach. Podziwialiśmy księgarnie wydawnictwa Austeria, z niezliczoną ilością książek, kalendarzy, map, fotografii. Odwiedziliśmy również krakowską synagogę i Cmentarz Remu, jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Stary cmentarz żydowski – zwany Remu – w Krakowie znajduje się tuż obok synagogi Remu przy ul Szerokiej 40. Z dziedzińca przed synagogą Remu na cmentarz prowadzi brama. Cały cmentarz otoczony jest kamiennym murem. Obiekt należy do najstarszych cmentarzy żydowski w Europie, został założony w 1533 r.

W 1572 r. na cmentarzu pochowano Mosze, syna Izraela Isserlesa, od słów „rabin Mosze” zwanego Remu, krakowskiego rabina i talmudysty, autora zebranych w dziele Ha-mapa komentarzy do kodeksu Szulchan Aruch, które w dużej mierze ukształtowały obyczajowość aszkenazyjczyków. Na jego macewie potomni wyryli następującą inskrypcję: „To jest światło Zachodu, wielki uczony pokolenia, nasz nauczyciel, pan i nasz mistrz Mosze, pasterz, Opoka Izraela.”. Grób Remu szybko stał się celem pielgrzymek tysięcy wyznawców judaizmu.

Dziękujemy uczniom oraz opiekunom, Paniom Annie Gontarz oraz Jolancie Markowskiej. Wiele podziękowań kierujemy do naszych krakowskich opiekunów, Agnieszki Kosińskiej oraz Wojciecha Ornata.

Wyjazd zorganizował wójt Dariusz Łukaszewski.

Zdjęcia można obejrzeć na stronie Urzędu Gminy Kadzidło.

Źródło: kadzidło.pl

Bogata oferta finansowa: Konta osobiste, Konta firmowe, pożyczki, kredyty

Author: Redakcja

Udostępnij wpis na